top of page

הצלחה בראיון #4: הכנה תודעתית

המשפט המפורסם, "אין הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני טוב", רלוונטי מאין כמותו לסיטואציה של ראיון עבודה. זו ההזדמנות של מועמד לעבודה להציג את עצמו במיטבו ולהתמודד באופן אפקטיבי במצב של ראיון.

ישנן כמה הכנות חשובות שעל המועמד להכין לקראת ראיון, כמו למשל איסוף מידע מקסימלי על המראיין, על הארגון ועל התפקיד שאליו הוא מועמד.

ההכנה שעליה ארחיב כעת היא ההכנה המנטאלית וההווייתית. כיצד להגיע מוכן, רהוט ומשפיע על מה שקורה בראיון. איזה מרואיין יפגוש המראיין? איך תספר את הסיפור שלך? איך תענה על שאלות שכיחות בראיון עבודה? מה מתאים לומר? איך תסביר פרקים מסוימים בקורות החיים שלך שאינך שלם איתם? איזה ממליצים לתת למראיין? איך תתמודד בראיון עם חוסר ניסיון קודם? כמה מתאים לדבר בשבחי עצמך מבלי להראות יהיר?

הכנה תודעתית לראיון עבודה עושה את ההבדל. היא מאפשרת להביא את עצמך במלוא גדולתך ומלוא גובה קומתך. להיזכר בכל העשייה והניסיון המקצועי, להתמודד ביושר עם כל הפרקים בהיסטוריה התעסוקתית, גם אם אינך גאה בחלקם.

אני פוגשת הרבה אנשים שעושים הפחתה לעצמם, לא מעריכים את ניסיונם ויכולותיהם. אני תמיד שמחה להזכיר להם את הניסיון, היכולת והגדולה האישית, והכי חשוב, להציג את עצמם ביושר ובאותנטיות.

איך זה קורה בפועל?

מדובר באימון קצר: מפגש בן שעתיים שחלקו שיחה ובירור של כל הסוגיות המדאיגות של המועמד והתייחסות אליהן, וחלקו סימולציה של ראיון. זו הזדמנות לעבור ראיון עם הרבה תשומת לב והזדמנות לתרגל בפועל כיצד תביא את עצמך לידי ביטוי באופן מיטבי.

כשאני נפרדת מאנשים לאחר שעתיים של אימון הכנה לראיון, לפעמים הם נראים כאילו גבהו בכמה ס"מ. מזדקפים, מחייכים, נזכרים בגדולתם, בניסיונם, בערכם ובמה שביכולתם לתרום.

ובמילותיהם לאחר הראיון שלקראתו התאמנו:

"ההכנה גרמה לי לעשות את המקסימום מבחינתי, הייתי מרוצה מהאופן שבו דיברתי על עצמי. הייתי במיטבי. אני מרגישה בטוחה. כל השאר תלוי במרואיינים האחרים ובמה שיעדיף המראיין"

"איך העזתי לגשת לראיון בעבר בלי להתכונן?"

"ההכנה לראיון נתנה לי את הכלים להביא את ד. האמיתי אל הריאיון, להבליט את החוזקות שלי באופן טבעי ולא מאולץ. נתנה לי את הביטחון להיות כן ואמיתי בזמן הריאיון ובכך להעביר למראיינים משהו נינוח הרבה יותר. קיבלתי בהכנה כלים מעשיים של איך כדאי לדבר, איך כדאי לשבת, איך להגיב לשאלות קשות יותר וכך הלאה. תחילה, אני חייב להודות, שהיה לי קשה לבצע את שלל ההצעות בתרגול וזה הרגיש לי שזה קצת מוציא אותי מהמקום הבטוח שלי אבל די מהר הרגשתי איך אני משתפר בעוד אספקט ועוד אחד עד שלבסוף הרגשתי הרבה יותר בטוח.

בראיון עצמו הרגשתי שוב מאוד טבעי לא הייתי צריך לשחזר את כל הדברים ששיננתי, פשוט הייתי אני, אני אבל משודרג. שמח לבשר שקבלתי את התפקיד"

"הפגישה מאוד עזרה לי, מעבר לכך שהשיחה הייתה נעימה, זה היה גם ענייני, ממוקד, היית קשובה לנקודות שהטרידו אותי והרגשתי בהן חלשה וחסרת בטחון ונתת לי מענה מקצועי ומרגיע, נתת לי תשובות מעשיות ונקודתיות, זה עזר לי להרגיש יותר בטוחה בעצמי"

הכותבת היא מאמנת אישית, מכינה לראיונות עבודה. מלווה ומאמנת מנהלים.

בוגרת לימודי אימון בחברת "אימושיין", בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר ביעוץ ופיתוח ארגוני(M.A), ניסיון מקצועי של 25 שנה בעבודה בארגונים עסקיים, ארגונים ציבוריים וחברתיים בתפקידי טיפול, ניהול הדרכה וניהול משאבי אנוש. למידע נוסף: www.miraberger.co.il
Comments


פוסטים אחרונים
bottom of page